Кафедра правознавства, соціології та політологіїЧетвер, 20.06.2019, 11:03

| RSS
Головна
...

Все про нас

Фото/Відео галерея

ALMA MATER
Дрогобицький державний педагогічний університет

Статистика

Головна » 2015 » Жовтень » 26 » ОБГОВОРЕННЯ ПРОБЛЕМ РОЗВИТКУ МІСТА ДРОГОБИЧА В КОНТЕКСТІ КОНСТИТУЦІЙНОЇ РЕФОРМИ
20:30
ОБГОВОРЕННЯ ПРОБЛЕМ РОЗВИТКУ МІСТА ДРОГОБИЧА В КОНТЕКСТІ КОНСТИТУЦІЙНОЇ РЕФОРМИ

Обговорення проблем розвитку міста Дрогобича в контексті конституційної реформи

     13 жовтня 2015 р. відбувся круглий стіл на тему: «Місцеві вибори 2015 р. і конституційна реформа: реалії та перспективи», ініціаторами проведення якого стала кафедра правознавства, соціології та політології Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка. Метою зустрічі учасників було обговорення проблем розвитку міста Дрогобича в контексті конституційної реформи. У центрі уваги були питання децентралізації влади та об’єднання територіальних громад.

      Модерував захід канд. істор. наук, доцент Ярослав Комарницький, який у вступному слові відзначив, що в Україні участь у місцевих виборах взяли 124 політичні партії. Кандидатів у депутати в загальнонаціональному масштабі висунули тільки 9 партій. Вибори – це змагання програм, ідей, ідеологій, шанс оновити місцеву політичну еліту. Але, на жаль, більшість виборців програм не читають. Тому від якості сформованих (присутніми тут лідерами політичних партій) команд та списків кандидатів у депутати – залежить майбутнє Дрогобича. 25 жовтня українці вибиратимуть собі місцевих державних менеджерів.

     Науковий формат дискусії задали виступи канд. юрид. наук, доцента Олександри Проць на тему «Місцеві вибори 2015 р. у контексті конституційної реформи» та канд. юрид. наук, доцента Юрія Дмитришина – «Об`єднання територіальних громад як основа децентралізації влади».

     Учасниками круглого столу були науковці, лідери та представники місцевих партійних осередків – учасники виборчого процесу, громадські діячі, представники студентського самоврядування.

     До виступів науковців приєднався громадський діяч п. Володимир Кондзьолка, який ретельно проаналізував якісний і кількісний склад кандидатів до міської ради та на посаду міського голови, поставивши перед лідерами політичних партій запитання, чи буде новий депутатський корпус якісним з теперішнім підходом до формування партійних списків. Були наведено дані, що з 408 кандидатів, які будуть боротися за 36 депутатських мандатів, 61 безробітний; за освітнім критерієм: 80% мають вищу освіту, решта – професійно-технічну та середню; 97% кандидатів працездатного віку, 3% – пенсіонери; кожен дев’ятий кандидат не проживає у Дрогобичі. Резюмуючи, наголошено, що кількість безробітних, включених до партійних списків, вказує на недостатню відповідальність лідерів при формуванні списків.

     У ході обговорення учасники дискусії наголошували на низькій політичній активності громади та відсутності зацікавлення до безпосередньої участі у виборчому процесі. Зокрема, голова ДМО Народний Рух України п. Роман Курчик, голова обласного осередку Конгресу Українських Націоналістів п. Тарас Гентош, голова ДМО «Об’єднання «Самопоміч» п. Сергій Оленич відзначили, що формування більш якісного рівня кадрового потенціалу можливе за умови відлагодженого у місті механізму залучення професіоналів з досвідом, науковців, прикладних дослідників.

     Про недосконалість і проблемність виборчого закону висловилася більшість учасників круглого столу. Зокрема, п. Тарас Гентош вважає неприпустимою ситуацію, коли мажоритарник, набираючи більшість голосів, не стає депутатом, якщо його партія не долає прохідний 5% бар’єр. Проте політик виокремив і позитивний момент, який пов’язаний з омолодженням списку кандидатів у депутати, а також звернув увагу присутніх на необхідність консолідованого висунення кандидата до обласної ради. А голова ДМО «Громадянська позиція» п. Ігор Гук наголосив на розбудові партійної системи в місті та необхідності відкликання депутатів.

     Голова Асоціації сільських голів Дрогобицького району п. Степан Коваль наголосив на низькому рівні обізнаності громади Дрогобиччини щодо особливостей нового виборчого закону, розповів про ініціативи Асоціації сільських голів щодо моделі формування районної та обласної рад, однак ці ініціативи, на жаль, на вищих щаблях влади ще не почуті.

     Досить дискусійним виявилося обговорення питання об’єднання територіальних громад та децентралізації влади. Зокрема п. Роман Курчик акцентував увагу на складності цього процесу, оскільки забезпечення життєдіяльності громади буде залежати від наповнення місцевого бюджету, а запустити цей процес з нормами, які зараз пропонуються, буде дуже важко. Він вважає, що реформа не на часі, і викличе багато нових питань та протиріч. Про труднощі наповнення бюджету в умовах зростання децентралізації наголосив п. Сергій Оленич.

     Активно розгорнулася дискусія і навколо питання об’єднання громад. Погляди щодо децентралізації та територіального реформування були амбівалентними. Зокрема п. Степан Коваль наголосив, що питання децентралізації стало величезною проблемою для сільської влади, і проблема не лише у територіальних межах громади, а подальша доля існування села як такого: двадцятикілометрова зона з декількома фінвідділами та іншими установами – це, на його думку, абсолютно неприйнятна річ. Про те, що проводити територіальну реформу у час війни є недопустимо, відзначив і голова міського осередку «Громадський рух «Народний контроль» Тарас Кучма. Його позицію розділив заступник голови ДМО ВО «Свобода» п. Роман Урбан, який вважає, що центральна влада чинить безвідповідально, намагаючись щоразу переписувати Конституцію. Політик висловився за продовження дискусії у суспільстві та використання у цьому питанні досвіду Польщі.

     Незавжаючи на значні законодавчі недоліки, підтримку реформам висловили громадські діячі міста п. Артур Деска та п. Хосе Турчик, які зауважили, що процес децентралізації є об’єктивним і зумовленим євроінтеграцією України, є важливою умовою вступу у Європейський Союз. На цій позиції стояла і док. соціол. наук, проф. Світлана Щудло, відзначивши, що жити і працювати громаді в умовах більшої автономії буде складніше з огляду на більшу відповідальність влади і громади, потребу пошуку додаткових ресурсів для розвитку, однак це невідворотний процес.

     Після двогодинного обговорення доц. Ярослав Комарницький підсумував результати дискусії, на основі чого було прийнято ухвалу:

1.     Констатувати, що формат круглого столу, учасниками якого є науковці, громадські діячі, політики, представники влади, студентське самоврядування, є ефективним і продовжити практику проведення таких заходів, зробити їх систематичними.

2.     Предметом обговорень обирати конкретні проблеми розвитку міста та фахово їх аналізувати.

3.     Широко інформувати громаду міста про результати круглих столів.

4.     Відзначити, що в умовах недосконалості виборчого законодавчого поля, відповідальність за якість виборів до місцевої влади покладається на лідерів місцевих осередків політичних партій.

5.     Продовжити обговорення «проблемних зон» конституційної реформи.

                                                                 

Кандидат політичних наук,

доц. кафедри правознавства, соціології та політології

ДДПУ імені Івана Франка Оксана Зелена.

Категорія: Різне | Переглядів: 325 | Додав: kpspddpu | Рейтинг: 0.0/0
Youth journal
Молодь у Центральній та Східній Європі. Соціологічні студії

Календар
«  Жовтень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Пошук

ЗАПРОШУЄМО НА НАВЧАННЯ

Оновлено 17.12.2017

Наша поштова скринька: kpspddpu@gmail.com

Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz